Miód do smarowania, kanapek, naleśników, dżemy, musztarda
- Miód do smarowania 1. Wymieszać i utrzeć ze sobą 60 dag masła z 40 dag miodu. Długo zachowuje świeżość.
- Miód do smarowania 2. Wymieszać i utrzeć ze sobą 30 dag miodu z 30 dag masła. Dodać łyżeczkę kawy instant rozpuszczonej łyżeczce wrzątku, dobrze wymieszać.
- Miód do smarowania 3. Wymieszać i utrzeć ze sobą 30 dag masła z 15 dag miodu, dodać drobno rozdrobnione suszone owoce, orzechy, cynamon.
- Miód do smarowania 4. Wymieszać 25 dag białego sera z 10 dag miodu, 4 łyżkami śmietany.
- Dżemy na miodzie. Na jeden kilogram owoców np: porzeczek, czereśni, wiśni, truskawek, agrestu, moreli dać 800 gramów
miodu. Owoce po umyciu, rozdrobnieniu, mieszane są z miodem i gotowane aż do uzyskania pożądanej gęstości. Gorący dżem przełożyć do słoików i przykryć kocykiem (pasteryzacja).
- Przysmak miodowy. Zemleć 5 orzechów, dodać starte na miazgę 3 ząbki czosnku, dodać 4 łyżki miodu. Wymieszać, odstawić na kilka godzin.
- Musztarda miodowa. Do szklanki musztardy dodać jedną łyżkę miodu, dwie łyżki startego chrzanu. Wymieszać. Jest to dobra przyprawa do mięs i wędlin na zimno.
- Zioła z miodem. Do rondelka z ½ kg miodu dodać łyżkę świeżych lub łyżeczkę suszonych ziół. Może to być: tymianek, lawenda, mięta, rozmaryn, płatki kwiatu róży.
Wymieszać i lekko podgrzać mieszankę. Przelać do słoików, szczelnie zamknąć, przytrzymać przez tydzień w pokojowej temperaturze, aby miód nabrał smaku i zapachu wybranego zioła.
Ponownie lekko podgrzać dla uzyskania mniejszej lepkości i odcedzić zioła. Rozlać do słoików. Doskonały miód do słodzenia herbaty, smarowania grzanek, naleśników itp.